הנקה - תמונה עגולה

כאן לא מטיפים. כאן מציעים נחמה והזדהות. כאן מוצאים פתרונות.

חלב אם הוא המזון הטוב ביותר לתינוקות. אבל – אם את לא רוצה להניק/ לא מתחברת לזה/ מתקשה וזה גובה ממך מחיר כבד/ כל סיבה אחרת – אל תניקי. עדיף תינוק שניזון מתמ"ל ויש לו אמא מבסוטה, מתינוק לאמא מצוברחת. זו אינה החלטה שיש לקבל אותה בנקל, אבל צריך לשים את האפשרות הזו על השולחן.

ואחרי שזה נאמר – אם בחרת להניק, וזה לא בא בקלות – הפוסט הזה נכתב עבורך.

Image By: Melissa Jean


כמו עולם התינוקות – גם עולם ההנקה מורכב מדימויים שאנו חשופות אליהם בתמונות, פרסומות, כרזות, שיחות, פזילה מהצד על נשים אחרות והמצג שהן מציגות החוצה (והוא לעולם מושלם יותר משלך). בפועל, הנקה היא התמסרות גדולה שמ̤סיבה הנאה גדולה (שוטים של אוקסיטוצין ישר למוח), ולעיתים גם הרבה כאב ראש.


אם קשה לך – כל המניקות שמסביבך קלילות, ואת מרגישה שאת מקולקלת - את לא לבד בזה. כמעט לכל קושי יש פתרון. השורה התחתונה: את עושה עבודה נהדרת. כל הכבוד לך (באמת!) על כל יום של הנקה שהענקת לתינוק שלך. יתכן שיעזור לך לעיין ברשימה די ממצה של קשיים נפוצים ולא אנקדוטאליים בהנקה (ודאי תמצאי עצמך בחלק מהסעיפים):

 • קושי להתנהל עם ההנקה מחוץ לבית. מוביל להסתגרות. יש כמה אפשרויות: א. לשאוב – ולצאת עם בקבוקים. ב. לצאת בהתחלה קרוב, ועם בן/בת לווייה שיעזרו לך לכסות את עצמך כך שתרגישי בנוח. ג. במידה ולא שאבת – לתת בקבוק תמ"ל, ולשאוב את המנה שלא הנקת. מה שבטוח - לא להסתגר בגלל זה. המחיר כבד. זה המקום לכתוב שוב: עדיף אמא מבסוטה מאשר אמא מצוברחת.

 • השתעבדות. בעיקר בחודשים הראשונים התינוק יונק המון, 8-12 פעמים ביום. את בלופ אינסופי. הקושי עצום. אחרי לידה את חיה פצועה, המרווחים קטנים, את ערה בלילה פעמיים (לפחות) לשעה כל פעם, בעודך יצור מותש ונשלט על ידי הורמונים. אם בחרת להניק – אז ככה נראית ההתחלה. חלק מגיבות לזה יותר טוב, חלק פחות. תזכרי שזה עובר. התינוק יונק פחות ופחות בלילה, ההנקות מתקצרות, משכב הלידה עובר ואת תתחזקי.

 • אי אפשר לחלוק איתך את זה. נכון. זה רק שלך. אלא אם את בוחרת לשלב הנקה ותמ"ל / לשאוב ושמישהו אחר יתן בקבוק. זה גם בסדר.

 • היית רוצה לחלוק, ושיתנו לו בקבוק, אבל את לא חברה של משאבה. נסי לסחוט את השד ידנית, או לשלב הנקה ותמ"ל.

 • היית רוצה לחלוק ושיתנו לו בקבוק, אבל את לא רוצה לערבב תמ"ל והנקה, כיוון שהנקה מלאה חשובה לך ממש. את יכולה לשאוב/ לסחוט ולשלב בקבוק של חלב אם. מה שעובד לך.

Image By: Melissa Jean

 • את פצועה. השד שלך מדמם וסדוק. כל הנקה מלווה בכאבים שאי אפשר לשאת. א. פיטמה סדוקה/ מדממת (מעבר לתחושת אי הנעימות שקיימת בהתחלה) משמעה יניקה לא טובה. זה יכול לנבוע מתנוחה שפחות מתאימה לתינוק/ לשון קשורה/ טכניקת הנקה לא נכונה. ב. לא כל התינוקות מתחברים מושלם לשד. זו מיומנות. כאן תוכלי למצוא הדרכה איך לחבר את התינוק טוב יותר לשד. בנוסף, נסי לשנות תנוחה יש מגוון ואחת מהן תתאים לך יותר מבחינת החיבור והזווית. ג. לשון קשורה צריך להתיר – ראי מטה.

 • יש לך גודש שמרגיש כמו אבני ריחיים על החזה. הגוף לא יודע בהתחלה כמה כמויות לייצר, והוא מייצר יותר ממה שהתינוק הקטן שלך אוכל. זה יוצר פקק שמרגיש כמו בולדרים - בתוך החזה שלך. זה ממש ממש כואב. מדוע זה קורה? הנקה היא משחק של היצע וביקוש. עד לביסוס ההנקה – המוח מקבל איתותים כמה חלב לייצר בהתאם לכמות החלב שמתפנה מהשד. הפתרון לגודש הוא הנקה. להקלה את יכולה להניח קומפרסים קפואים על השד, ולפני ההנקה (בהנחה ואת מגיעה לזה), לעשות מקלחת חמה, ולעסות את השד כך שהגודש יזרום החוצה בעת ההנקה. אם את חייבת, הוציאי מעט חלב החוצה במקלחת, אבל רק עד שתרגישי תחושת הקלה (כדי לא לאותת לגוף שימשיך לייצר כמויות גדולות יותר ממה שהקטן שלך יונק).

 • את דולפת נהרות כמה דקות לפני שהגור שלך צריך לינוק. זהו רפלקס שחרור חלב שקורה בעיקר בהתחלה. הגוף יודע מתי הגור שלך רוצה לאכול ומתחיל לעבוד כמה דקות לפני כן. זה יסתדר. בינתיים, החליפי חולצות והיעזרי ברפידות. זה יחלוף.

 • התינוק סובל מצרבת בעת ההנקה. מאופיין בבכי באמצע ההנקה, בעיקר אם היא מאוזנת (בשכיבה שלך או כשהתינוק במנח מאוזן). מדוע זה קורה? חלב אם איננו סמיך והוא עולה בקלות במעלה הוושט הלא מפותחת של התינוק. נסי לשנות תנוחה הנקה, כשהתנוחה המומלצת ביותר היא הנקה במאונך.

 • התינוק שלך אובחן עם ריפלוקס/ ריפלוקס סמוי ותנוחה מאונכת לא עובדת לכם. לכו לרופא. יתכן שיומלץ לך להשתמש בתרופה נוגדת חומצה כדי שהתינוק ימשיך לינוק, ולא יסבול מצרבת. לחילופין, את יכולה לשלב הנקה ותמ"ל AR. נסו לאבחן את זה, ועד אז - נסי לשמור על קור רוח. זה בהחלט לא קל.

 • לתינוק שלך יש לשון קשורה – וזה פוצע אותך/ הוא לא משגשג בגדילה. ללשון יש תפקיד משמעותי בהנקה, וכשהיא לא יכולה לבצע אותו – את עלולה להפצע בפיטמה, והתינוק עלול להתאמץ מאוד, ועדיין לא לקבל את כמות החלב הדרושה לו. לשון קשורה צריך להתיר. אם את חושדת שזה המצב, בקשי מרופא הילדים או יועצת הנקה מוסמכת לבדוק את התינוק. מדובר בפעולה פשוטה שניתן לבצע כבר בבית החולים, ללא צורך בהרדמה. ומה עושים אחרי ההתרה? 3 שבועות של תרגילים ואימונים ללשון, אחרת תהא התאחות וזה עלול לחזור.

 • יש לך פטרייה בפיטמה. איך תזהי? על פי רוב מזוהה ע"י כאבים דוקרים במהלך ההנקה, וגם בשאר הזמן וללא כל קשר להנקה. האיזור רגיש במיוחד גם למגע מים. בנוסף, יתכן ותבחיני בעור מגורה או מבריק בפטמה ובעטרה. מאחר והפיטמה באה במגע עם הפה של התינוק – לעיתים רבות ניתן לראות משטח לבן על גבי לשון התינוק גם זמן רב לאחר ההנקה (כלומר, כזו שאינה מזוהה עם סימני חלב). אם את או תינוקך נטלתם אנטיביוטיקה – היי חשדנית במיוחד. מה עושים? הפטריה תעלם באמצעות טיפול הולם ועקבי, מומלץ לנקוט בפעולה משולבת: א. פני לטיפול רפואי, על מנת לקבל תרופה מתאימה מהרופא. בנוסף יש לדאוג לטיפול רפואי גם לתינוק. על פי רוב תנתן משחה נגד פטריות לך, ומשחה אוראלית לתינוק (משחה רגילה נגד פטריות איננה מתאימה לשימוש!). ב. במקביל, חטאי כל דבר שבא במגע עם הפיטמה (כביסה והחלפת חזיות באופן תדיר), החלפת רפידות הנקה לעיתים תכופות (למנוע הצטברות לחות). ג. טפלי בסדקים, אם יש לך, באמצעות משחות הנקה מתאימות. ד. טיפולים משלימים נוספים - תרופות סבתא (סבתות בדרך כלל יודעות על מה הן מדברות): חומץ – חטאי את השד לאחר כל הנקה בחומץ מדולל במים (הרבה מים, מעט חומץ). שמן קוקוס – נחשב לאנטי פטרייתי. תוכלי למרוח להרגעה, לטיפול בסדקים ולמניעה. נטילת פרוביוטיקה – חיידקים טובים וידידותיים שתוכלי לגייס למלחמה (ובייחוד אם הרקע לכל הכאב ראש הזה הוא נטילת אנטיביוטיקה).

 • יש לך דלקת בשד. אודם בשד, שד חם מאוד במקום מסויים - יעידו בדרך כלל על המצאות גודש חמור בשד/ סתימה בצינורית חלב. טפלי בכך. אם החום עולה מעל 38 מעלות התפתחה אצלך דלקת - במצב זה לכי לרופא/ שוחחי עם רופא. הדלקת תחלוף בטיפול משולב של תרופות להורדת חום + טיפול בגודש (ראי למעלה). יתכן והגודש נובע מבעיה בריקון השד/ יניקה לא מלאה של התינוק/סתימה בצינורית. נסי לשנות תנוחות הנקה ליניקה מיטבית, ובחני האם התינוק מתחבר היטב לשד, בדקי האם אין לך צינורית סתומה (ראי בהמשך).

 • יש לך סתימה בצינורית חלב (bleb). זה קורה. במקלחת עם מים חמימים ובעזרת חיתול בד (טטרה) רטוב – נסי להסיר בעדינות את החלב הקרוש שסותם לך את אחת הצינוריות על הפטמה (נראה כמו גלד).

 • את חושבת שיש לך יותר מדי חלב. את לא יכולה לדעת. ייצור חלב הוא פונקציה של היצע וביקוש.

 • את לא בטוחה שיש לך מספיק חלב. את לא יכולה לדעת. אם התינוק שלך מבסוט אחרי הנקה, ומשגשג במשקל – הכל בסדר, יש לך מספיק חלב. בתקופות של קפיצת גדילה זה ירגיש אחרת, והתינוק שלך יאותת למוח שלך – שהגיע הזמן להגדיל כמויות כי זה כבר לא מספיק.

 • יש לך רפלקס שיחרור חלב חזק, והתינוק שלך נחנק מהסילון. חלב יוצא מהשד באופן הבא: זרם חזק (כל אחת והעוצמה שלה), זרם, טפטוף וחוזר חלילה. נסי לסחוט/לשאוב מעט חלב לפני חיבור התינוק - בשלב הסילון.

 • זה לא ילד ראשון, והעובדה שהגור מחובר אליך גם כשלא צריך - מוסיפה עוד קושי להתנהלות בבית, וקושי רגשי עם הגדול/ה. תשקלי שאיבה והזנה בבקבוק/ שילוב תמ"ל והנקה. זה יכול לאפשר לך זמן גם האח/ות הגדולים, כשמישהו אחר, אפילו האח/ות דואג להזנה.

 • את סובלת מכאבי גב. נסי לשנות תנוחת הנקה. כשאת מניקה צריך להיות לך נוח.

 • את מנסה להפסיק. החלטת את זה כבר. אבל את לא מסוגלת. את לגמרי לא לבד בזה. נשים רבות מדווחות על תחושות אובדן, דכדוך ואפילו דכאון, כשהן מחליטות להפסיק הנקה (מכל סיבה שהיא) בשבועות הראשונים להנקה (כשהנדנדה ההורמונאלית מאחורי הקלעים). אם את מחליטה להפסיק להניק בשלבים אלה זה בסדר גמור – עשי זאת בעזרת יועצת הנקה או כל איש.ה *תומכת* אחרת, שתהיה לצידך ולא נגדך. כדי להמנע מנפילות הורמונאליות ומגודשים יש לבצע בהדרגה את תהליך הפסקת ההנקה. מידע מקיף על הפסקת הנקה.

 • פשוט נמאס לך. זה בסדר גמור! זה בהחלט יכול להימאס.


Image By: Melissa Jean

 

*** אתר מומלץ באנגלית לכל סוגיית ההנקה, בלי מיתוסים, יד ביד עם המציאות, בלי הטפה, עם תשובה לכל שאלה שהעלית על דעתך - https://kellymom.com/category/bf/

*** יועצת הנקה מוסמכת יכולה לעזור לך מאוד הן בהנקה ובהפסקה.

*** הכותבת אינה יועצת הנקה, רק אמא עם נסיון. מלא נסיון. הכתוב אינו מהווה תחליף לייעוץ ואבחנה רפואיים. הנקה היא ענין פרטי של כל אם לעצמה, והיא אכן המזון הטוב והבטוח ביותר לתינוק שלך.

41 צפיות